ZÍSKEJTE SLEVU 5 % NA 1. NÁKUP stačí se registrovat

Hamilton přestoupí z Mercedesu do Ferrari, což je největší bomba posledních let.

Přestup dvacetiletí

Lewis Hamilton, sedminásobný mistr světa Formule 1, opustí na konci současné sezony Mercedes a v roce 2025 začne závodit za konkurenční Ferrari. Dramatický přestup, o kterém se v motoristických médiích spekulovalo, potvrdili zástupci obou týmů.

Devětatřicetiletý Hamilton údajně aktivoval výstupní klauzuli, která mu podle prohlášení Mercedesu umožní odejít na konci letošní sezony. Generální ředitel Mercedesu Toto Wolff v oficiálním prohlášení uvedl: "Věděli jsme, že toto partnerství zřejmě jednou skončí, a ten den nyní nastal."

Po nějaké době Hamiltonův příchod na sociální síti X potvrdilo Ferrari, o jehož zájmu o jeho služby se spekulovalo. Mezi britským jezdcem a italskou stájí byla dohodnuta víceletá dohoda.

Hamilton a Charles Leclerc budou pravděpodobně spolupracovat jako jezdecký tým. Monacký jezdec se minulý týden rozhodl prodloužit smlouvu v Maranellu. Druhým jezdcem italského týmu se stal Španěl Carlos Sainz.

Poslední rok v Mercedesu

Devětatřicetiletý Hamilton se sice rozhodl prodloužit smlouvu s Mercedesem až do roku 2025, ale pouze na současnou a nadcházející sezónu. Navíc ji nevyužije.

Po sedmi titulech mistra světa mezi jezdci, z nichž šest získal Hamilton, ztratil Mercedes ve Formuli 1 dominanci a byl nucen ustoupit Red Bullu. Momentálně je na tom zhruba stejně jako Scuderia.

Excentrický britský jezdec se nechal přesvědčit zástupci italského týmu, že s nimi bude mít větší šanci stát se nejúspěšnějším jezdcem Formule 1 v historii a získat osmý mistrovský titul. Charles Leclerc nedávno prodloužil smlouvu s Ferrari. Druhý jezdec Carlos Sainz Jr. se však stejného kroku ze strany vedení nedočkal. V nadcházející sezóně tohoto Španěla vystřídá Hamilton.

Budoucnost Mercedesu bude Hamiltonovým odchodem výrazně ovlivněna. Tým se musí vzchopit a vytvořit vůz, který by z jeho jezdců udělal uchazeče o titul šampiona po dvou sezónách, v nichž až donedávna měly silné Stříbrné šípy na kontě pouze jedno vítězství ve Velké ceně.

"Jako tým jsme dříve vyhrávali, takže si myslím, že můžeme uspět. Hamilton na konci předchozí Velké ceny v Abú Zabí poznamenal: "Vidím u všech velkou snahu být úspěšní, i když máme spoustu nových lidí a stále máme velké cíle." Možná už tomu ale nevěří.

Ferrari je symbolem F1

Touhou každého jezdce Formule 1 je závodit s Ferrari. Ferrari je symbolem tohoto sportu. Sebastian Vettel by mohl sdílet jeho příběh; i on před sezonou 2015 náhle odešel z Red Bullu do Maranella. Obrovská přitažlivost slavného týmu proto může být dostatečným ospravedlněním přestupu.

Navíc John Elkann, prezident Ferrari, vždy vyjadřoval Hamiltonovi uznání. Jeho získání představuje pro něj i celý tým Ferrari významný úspěch, který zvyšuje atraktivitu týmu. Následně to podpoří snahy manažera týmu Freda Vasseura o posílení oslabeného technického oddělení.

Životopis

V 50. letech 20. století Hamiltonovi prarodiče z otcovy strany opustili Grenadu a emigrovali do Spojeného království. Jeho dědeček byl zaměstnán v londýnském metru. Lewisův otec Anthony, nyní IT konzultant, a matka Carmen pojmenovali své dítě po americkém olympijském vítězi v lehké atletice Carlu Lewisovi. Lewisovi byly dva roky, když se Hamiltonovi rodiče rozešli. Poté, co žil s matkou do svých deseti let, se Lewis přestěhoval ke svému otci, nevlastní matce a nevlastnímu bratrovi postiženému mozkovou obrnou. Hamiltonova závodní kariéra začala, když mu otec v šesti letech půjčil motokáru. Lewisův otec pracoval ve třech zaměstnáních, aby mohl závodit. Stále však měl čas brát Lewise na prohlídky závodů. Hamiltonovou školou byla Stevenage's John Henry Newman School. Šikana v okolí viděla jeho zdatnost v závodění a uvědomila si, že už ve velmi mladém věku je poměrně zdatný v karate. První černý pásek v tomto sportu získal, když mu bylo dvanáct let. Hamilton také začal hrát fotbal, dokonce to dotáhl tak daleko, že hrál ve středu pole s Ashleym Youngem, současným nadějným hráčem Interu Milán. Několik let chodil se zpěvačkou Nicole Scherzinger. Lewisovy zájmy o hudbu a design se projevily po přestěhování do Mercedesu, kde dostal podstatně více prostoru k aktivitě. Hamilton byl v listopadu 2017 zmíněn v souvislosti s únikem informací z Paradise Papers, které odhalily daňové úniky s využitím daňových rájů. V roce 2022 získal kromě svého současného britského občanství také čestné brazilské občanství. Poté, co Hamilton vyhrál svou třetí Velkou cenu Brazílie, navrhl André Figueiredo předloni toto ocenění.

Raketový nástup v závodění

Lewis Hamilton zahájil svou motokárovou kariéru v osmi letech. Brzy vynikl v jízdě po boku mladších jezdců a o několik let později si ho všiml Ron Dennis, šéf týmu McLaren Formule 1. Následně se Ron Dennis rozhodl mladého Hamiltona mentorovat, poskytoval mu finanční podporu a převzal odpovědnost za jeho školní i sportovní úspěchy. Hamilton vstoupil do britského šampionátu Formule Renault v roce 2002 a v následujícím roce tento šampionát vyhrál.

Koncem roku 2003 se zúčastnil také několika závodů britského šampionátu Formule 3. Je logické, že svou první kompletní sezónu Formule 3 dokončil v roce 2004. V roce 2006 přešel do GP2, kde v týmu ART Grand Prix nahradil úřadujícího šampiona Nica Rosberga, a to po vydařené premiérové sezóně, v níž v roce 2005 vyhrál šampionát. Od začátku soutěže se Hamilton ukázal jako zdatný soupeř pro jezdce s většími zkušenostmi. Nelson Piquet Jr. se vrátil až v závěru sezóny, ale i tak o uplynulém víkendu vyhrál šampionát.

Byl označován za jednu z budoucích hvězd Formule 1 a stal se prvním jezdcem černé pleti, který se zúčastnil mistrovství světa, když v roce 2007 nastoupil do týmu McLaren-Mercedes po boku Fernanda Alonsa. Američan se stal dalším barevným jezdcem, který se zúčastnil závodů Formule 1. V roce 1986 řídil Willy T. Ribbs vůz Brabham během soukromého testu na okruhu Estoril.

Hamiltonův debut je bezpochyby nejpozoruhodnější v historii Formule 1. Při svém prvním víkendu v Melbourne v F1 dosáhl fantastického čtvrtého místa v kvalifikaci. V neděli se nechal vést několik kol a dojel třetí. To je však teprve začátek. Jeho týmový kolega Alonso skončil v Malajsii první, zatímco on dokázal bezchybně zadržet jezdce Ferrari Massu a Räikkönena. V Bahrajnu startoval z druhého místa a skončil druhý za Massou. Třetí místo ve třech závodech; rekord Petera Arundella překonán. V Barceloně se umístil ještě jednou na druhém místě, ale co je důležitější - ve svých 22 letech vyhrál mistrovství světa! Při své premiérové Velké ceně Monaka skončil opět druhý, když zaostal pouze za Alonsem.

Následovalo americké turné. Velká cena Kanady v Montrealu: Hamilton v neděli poprvé v kariéře zvítězil poté, co ovládl divoký závod, který byl ztížen čtyřmi bezpečnostními haváriemi a strašlivou nehodou pro Kubicu. O týden později Lewis tento výkon zopakoval v Indianapolis, kde se ujal vedení a zvítězil po napínavém souboji s Alonsem.

2022–2024:

První sezóny bez vítězství ve formuli 1 a odchod Mercedesu

První sezóny Formule 1 bez mistrovského titulu a odchod partnera Mercedesu Hamiltona v roce 2022, George Russella, zaujal Bottasovo místo v důchodu. . V průběhu sezóny došlo k významným změnám v technických předpisech, které se snažily využít přízemního efektu k vytvoření přítlaku. Během předsezónních testů v Bahrajnu představil Mercedes svou konstrukci vozu s "zero sidepod", která jej odlišovala od konstrukcí jeho soupeřů. Potenciál vozu Mercedes W13 byl na začátku sezóny omezen silným poruchovým chováním; Hamilton označil vůz při Velké ceně Saúdské Arábie za "neovladatelný". Přestože se Hamilton podílel na vytvoření vozu W13, jeho bodový součet v první polovině sezony byl o něco nižší než Russellův, což ho donutilo zkoušet různá nastavení vozu až do Velké ceny Británie. Po dokončení svého příspěvku k vývoji vozu byl schopen dosahovat lepších výsledků.

Ve druhé polovině sezony Hamilton předčil Russella v počtu umístění na stupních vítězů i v počtu bodů do šampionátu. Hamilton během sezóny překonal několik rekordů, včetně nejvíce závodů s jedním konstruktérem, nejvíce sezón po sobě s alespoň jedním umístěním na stupních vítězů, nejvíce účastí v Q3, nejvíce umístění v TOP 10, nejvíce šachovnicových vlajek na Velké ceně Monaka, nejvíce umístění na stupních vítězů na jednom okruhu, nejvíce bodů získaných na Monze a nejvíce umístění na stupních vítězů na Velké ceně USA.

Hamilton zakončil sezónu s devíti umístěními na stupních vítězů, ale poprvé ve své kariéře ve Formuli 1 neuzavřel sezónu vítězstvím v závodě nebo pole position. V šampionátu jezdců obsadil šesté místo, 35 bodů za čtvrtým Russellem. Na druhou stranu Hamilton Russella překonal v kvalifikaci a dokončil více závodů na stupních vítězů.

Konkurenceschopnost Mercedesu byla před začátkem sezóny 2023 zpochybňována, protože Hamilton prohlásil, že tým během předsezónních testů "nejsou tam, kde chtěli být". V prvním závodě v Bahrajnu zaostal za Verstappenovým vítězstvím o více než 50 sekund. V Austrálii si Hamilton vylepšil osobní rekord a zajistil si první pódium v sezoně.

Ve Španělsku a Kanadě se již dvakrát umístil na stupních vítězů. V domácím závodě v Silverstone se probojoval z devátého místa na startovním roštu na třetí místo.

Hamilton vyhrál Velkou cenu Maďarska 2023, což byla jeho první pole position od roku 2021, a skončil o 0,003 sekundy před Verstappenem.

Hamilton se s Mercedesem dohodl na dvouleté smlouvě 31. srpna 2023, den před prvním tréninkem na Velkou cenu Itálie 2023. U Mercedesu by zůstal až do sezony 2025. Kromě toho George Russell souhlasil s dvouletým prodloužením smlouvy, což znamená, že jezdecká sestava Mercedesu bude pokračovat. Ve Velké ceně Singapuru 2023 startoval Hamilton do závodu z páté pozice, ale nakonec skončil třetí, když Russell v posledním kole přišel o třetí místo.

Uvidíme tedy, jak si Hamilton povede v příští sezóně s uznávaným týmem Ferrari.